O MonAteliéri

Ahoj, som Monika

Od zrodu monateliéru po dnešok

Šitie, ako rodinná tradícia ma formovalo od detstva. Bolo mojou záľubou popri zamestnaní. Stále väčšia túžba tvoriť ma po 18 rokoch priviedla k opusteniu oblasti ekonomiky a v roku 2008 vznikol MonAteliér. Keďže okrem šitia sa venujem maľovaniu a som obklopená prírodou, bolo mojou snahou tieto dary pretaviť do vlastnej tvorby. Učila som sa rôznym technikám maľovania textilu, z ktorého boli ušité prvé tašky, šály a dekorácie. Tvorím na vidieku, kde mi prirodzene boli miestnymi tkáčkami a ich potomkami poskytnuté ľanové a konopné ručne tkané látky – 100 % prírodný materiál, vyrábaný na Slovensku, v ľudsky dôstojných podmienkach. Fascinovalo ma to! Tým vznikol v roku 2013 nápad využívať v tvorbe prírodné kvalitné materiály a tvoriť užitočné veci pre domácnosť ako maľované bylinkové vrecká, ľanovokonopné vrecká na chlieb, romantické zásterky, tašky, vaky, posteľné obliečky a rôzne doplnky. Dopyt milých zákazníkov ma nasmeroval i k využitiu certifikovaných prírodných materiálov k výrobe etickej módy, šetrnej k životnému prostrediu a k človeku. Po krátkom pôsobení v kamennej predajni v Lučenci v rokoch 2016 a 2017, som sa rozhodla prichádzať viac medzi ľudí v rámci celého Slovenska, preto MonAteliér môžete stretnúť na remeselných trhoch, Sashe a iných trhových podujatiach na Slovensku. V roku 2019 som s potešením a vďakou prijala značku „Regionálny produkt Novohrad“ pre úžitkové látkové a dekoratívne predmety. Značka je zárukou kvality, pochádzajúcej z regiónu Novohrad, s využitím tradičných materiálov s podielom ručnej práce. Udelenie značky garantuje dodržanie podmienok environmentálnych zásad. MonAteliér je určený pre každú vekovú kategóriu.

Pri výrobe vreciek k uskladneniu pečiva využívam ručne tkaný ľan, konope a pamok (bavlnená priadza). Inšpiráciou boli naši starí rodičia, ktorí chlieb balili do „váľaničiek“ z ľanu, konope, či pamoku. Keďže pečivo čiastočne dýcha, nevlhne a nevzniká nežiadúca pleseň. Je to veľmi zdravá alternatíva uskladnenia.
Bylinkové vrecká a zásterky vyrábam zo 100% bavlny i z ľanu.
Etickú módu, ako prejav výroby odevov i samotných materiálov v ľudsky dôstojných podmienkach, ktorý rešpektuje životné prostredie a živé organizmy, vrátane ľudí, vyrábam vo svojom ateliéri z kvalitných certifikovaných prírodných materiálov ako ľan, bio bavlna, bambus (bambusový satén, bambusový aksamit, bambusové froté), konope, vlna, hodváb. O vlastnostiach týchto materiálov sa dočítate v mojom Blogu.

DEKORY NOVOHRADSKEJ-HALIČSKEJ HRNČINY

Vzory-dekory novohradskej – haličskej hrnčiny využívam pri dotvorení svojich výrobkov, ktoré získali značku „Regionálny produkt Novohrad“, napríklad bylinkové vrecká, tašky, doplnky. Dekory boli aplikované na hrnčiarskych výrobkoch v Novohrade. Najvýznamnejším hrnčiarskym strediskom bola obec Halič s hrnčiarskym cechom, založeným v roku 1726. Hlinené nádoby boli zdobené prírodnými farbami. Pre hrnčinu bola charakteristická jednoduchá štylizovaná výzdoba (vlnky, pásik, mriežka, jednoduchý kvietok), zemitá farebnosť, harmónia farieb. Mojim cieľom je prostredníctvom svojich výrobkov zviditeľniť vzory-dekory našich predkov z Novohradu.

O látkach a dekoroch novohradskej-haličskej hrnčiny látky

Scroll to Top