ETICKÁ MÓDA a jej poslanie

Šírenie povedomia o udržateľnosti a nižšej spotrebe nie je nikdy dosť, i keď je už mnoho článkov, blogov, príspevkov o etickej móde, rozhodla som sa práve jej svojsky venovať. Ja sama kráčam týmto smerom.
Všetky pojmy, ako etická, udržateľná, upcyklovaná, či fairtraide móda, môžeme zahrnúť pod hnutie SLOW FASHION – POMALÁ MÓDA. Je opakom fast fashion – rýchlej módy.
Máte nepríjemný pocit, až vám zviera srdce, keď vidíte …. ako funguje komerčný svet? …..ako sa dajú kúpiť “ľanové” šaty, posteľné obliečky, či hračky za 5 € ? ….ako človek niektoré veci použije dvakrát, možno vôbec a odhodí? Práve to je súčasť fast fashion. Ak ten nepríjemný pocit v sebe máte, ste na dobrej ceste.
Skúsme ÍSŤ POD POVRCH, HLBŠIE K PODSTATE, ktorou sú samotné zdroje – suroviny. Čím väčšia, rýchlejšia spotreba, tým viac plytvania so surovinami, väčšia záťaž na planétu a tým aj na nás. Zodpovedajme si otázku: Prečo kúpim “ľanové” šaty za 10 €? 1. Sú vôbec ľanové? 2. Sú ekologicky farbené? 3. Sú pri pestovaní, zbere, spracovaní, šití dodržané etické podmienky? 4. Nie je v tom detská práca, práca odmenená pod životným minimom, kvalitne odvedená práca, práca pri 18 hodinovom pracovnom čase denne s nehumánnym zaobchádzaním? Dá sa s tým niečo robiť? Áno, dá !!! Môžeme prispieť každý, ako dokážeme. Ako spotrebiteľ sa budem pozerať na odev ako na dlhodobú investíciu, nepotrebujem tri skrine plné vecí po pár eur, ale len niekoľko kvalitných kúskov, za ktoré si zaplatím o niečo viac. Ak sa budeme o odev správne starať, môžeme ho nosiť dlhšie ako z komerčných obchodných reťazcov. Po znosení ho ďalej venujme, alebo zrecyklujme a dlhodobá investícia sa prejaví aj v našom dobrom pocite.
Kvalitu a etiku samotných tkanín nám zaručuje cerifikácia týchto látok, napríklad GOTS (Global Textile Standard), ktorý najprísnejšie kontroluje celý výrobný proces od suroviny až po továreň, čiže od zberu bavlny, tkania, po výrobu finálneho produktu a jeho exportu. Ďalším je Oeko-Tex Standard 100, ktorý testuje textílie na prítomnosť škodlivín, tu si môžeme byť istí, že pri výrobe tkanín neboli použité žiadne chemické látky, čo je bezpečné pre ľudské zdravie. A ako sme začali pri surovinách, ďalšou pridanou hodnotou celej etickej, či pomalej módy je, ako skončia tieto výrobky. Napríklad používam pri výrobe 100 % prírodné látky….spomeniem jednu vlastnosť konope, ktoré 90 až 100 % zabíja baktérie. Viac o prírodných materiáloch stručne v mojom blogu https://www.monatelier.sk/jedinecnost-prirodnych-textilii/ Keďže sú čisto prírodné, sú úplne rozložiteľné, nezaťažujú životné prostredie.

ZHRNUTIE
ETICKÁ MÓDA JE DIZAJN, VÝROBA A DISTRIBÚCIA ODEVOV, KTORÁ SA ZAMERIAVA NA ZNÍŽENIE ŠKÔD NA ĽUĎOCH A PLANÉTE.

MOJE ODPORÚČANIE:
HĽADAJME LOKÁLNYCH VÝROBCOV, KTORÍ SA SNAŽIA O TOTO HNUTIE PRE ZDRAVIE ĽUDÍ I CELÉHO ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA. TAK VIEME, ZA ČO SME A KOMU VYNALOŽILI SVOJE FINANCIE, PODPORÍME LOKÁLNU EKONOMIKU A MY SAMI SA ZACHOVÁME ETICKY.

Scroll to Top