Jedinečnosť prírodných textílií

Chcela by som vám popísať prírodné textílie, z ktorých šijem a priblížiť vám ich základné vlastnosti a spôsoby ošetrovania. Nech sa páči:

ĽAN

Ľan patrí k najstarším tkaninám. Je vyzdvihovaný kvôli jeho odolnosti a pevnosti, ktorá sa dokonca zvyšuje za mokra. Pestuje sa aj u nás a výroba nie je energeticky náročná. Výborne saje vlhkosť, pôsobí chladivo, preto je vhodný na letné odevy. Ľanové výrobky rýchlo schnú a chránia pokožku proti ultrafialovému žiareniu. Je prirodzene krčivý, ale POZOR, krčivosť je známka kvality. Ak predsa chceme predísť krčivosti, nie je vhodné ľan žmýkať pred sušením.
V sušičke je treba opatrne vyberať teplotu, aby sa ľan nepresušil. Žehlíme ešte vlhké výrobky s horúcou žehličkou a parou. Hrubšie ľanové výrobky ako vrecká je možné prať až pri 95 °C, odevy pri 40°C, ale i pri vyššej teplote.

KONOPE

Konopné vlákno patrí k najdlhším a najpevnejším prírodným vláknam, čo zaručuje vysokú odolnosť a trvanlivosť tkanín, zároveň je mäkké, saje vlhko, je teplé v zime a chladivé v lete. Výraznou vlastnosťou konope je, že zabíja povrchové baktérie 95 až 100 %, preto je vhodné ho používať v zdravotníctve i v domácnosti. Je odolné voči ultrafialovému a infračervenému žiareniu . Naši predkovia nosili prírodné materiály, čím lepšie odolávali baktériám. Konope je vhodné pre alergikov. Potraviny, zabalené do konopného plátna, si dlho zachovávajú svoju čerstvosť. Preto ho využívam pri vreckách na chlieb, či bylinky. Je výborné aj na plienky. Plodina je ekologická, pri jej pestovaní sa využíva minimum, prípadne žiadni chemickí pomocníci, oproti ostatným plodinám. Konope je často kombinované s bavlnou, či bambusom.
Perieme pri 60°C, žehlíme aj pri vyšších teplotách s použitím organických čistiacich prostriedkov, môžeme sušiť v sušičke.

BAMBUS

Bambus je prírodne antiseptický a má výborné savé vlastnosti, je preto vhodný pre športovcov, deti, alergikov. Patrí medzi najhebkejšie látky. Textil, ktorý využívam, je z vlákien, ktoré pochádzajú z divokého bambusu a z bio bambusu. V kombinácii s viskózou sa používa na športové oblečenie, spodné prádlo, tričká, detské oblečenie. Na odličovacie tampóny využívam bambusový aksamit a bambusové fróté, kde bambus je kombinovaný s bio bavlnou Eko-tex certifikované. Bambusový satén využívam na blúzky a letné oblečenie, je podobný hodvábu svojou ľahkosťou a schopnosťou v lete chladiť a chrániť pokožku pred slnkom.

Nevyžaduje si špeciálne nároky na pranie, perieme pri 60°C, satén pri 40°C, môže sa sušiť v sušičke pri nižšej teplote.

BAVLNA

Bavlna je hypoalergénna, priedušná, ľahká, nevyvoláva svrbenie a alergie, je trvanlivá, veľmi pevná v ťahu a v odere. Pokiaľ sa bavlna namočí, jej pevnosť sa zvyšuje až o 20% a práve preto je vhodná na výrobky, ktoré sa často perú. Klasickú bavlnu využívam pri šití zásteriek. V etickej móde sú výrobky zväčša z bio bavlny bez chemických prídavkov, dokonca i z unikátne farebne rastúcej bio bavlny, ktorá je v odtieňoch béžovej a zelenkavej. Medzi často používané bavlnené látky patrí batist, satén, flanel, menčester, krep, úplet. Je vhodná na nosenie zvlášť v teplejšom období. Tým, že bavlna dobre saje vlhkosť, využíva sa aj na osušky, uteráky a je veľmi obľúbená na posteľných obliečkach.

Perieme pri 40°C, hoci sa ľahko pokrčí, veľmi dobre sa žehlí aj pri vyššej teplote, môžeme sušiť v sušičke.

VLNA

Vlna je živočíšne vlákno, najmä z oviec. Vlákna vlny tvorí bielkovina keratín, sú skučervené. Vlna patrí medzi najpružnejšie textilné vlákna, čo spôsobuje, že je nekrčivá. Má výborné tepelno-izolačné vlastnosti. Z vlny sa vyrába tkané, pletené a plstené ošatenie. Vlna má liečivé schopnosti, udrží človeka v teple i za mokra. Má antibakteriálne a vodeodolné vlastnosti a je mimoriadne priedušná. Dokáže absorbovať až 30 % svojej váhy v tekutom stave bez toho, aby sme mali pocit vlahy. Vo svojej výrobe často používam merino vlnu.

Vlnu perieme pri nízkych teplotách do 35°C, pretože pri vysokých teplotách dochádza k treniu vlnených vlákien, ktoré pevne priľnú k sebe. Používame minimálne množstvo čistiacich prostriedkov a POZOR nesušíme v sušičke, ale vystreté na rovnom povrchu. K vlneným výrobkom je vhodné priložiť levanduľu, prípadne ďalšie prírodné produkty proti moliam.

HODVÁB

Hodváb je veľmi dlhé živočíšne proteínové vlákno, ktoré sa získava rozvinutím kukly-kokonu priadky morušovej. Je to veľmi pevné vlákno, rovnako ako oceľové vlákno. Hreje podobne ako vlna, len je pevnejší. Hodváb je veľmi hebký a dobre sa farbí. V lete príjemne chladí a chráni pred pachmi. Podobne ako vlna, absorbuje vlhkosť až 30 % svojej váhy bez pocitu vlhkosti. Má často lesklý, elegantný vzhľad, pretože obsahuje fibroín, ktorý svojou hranolovitou štruktúrou láme svetelné lúče. Hodváb chráni pred rôznymi kožnými ochoreniami, pohlcuje ultrafialové lúče.

Hodvábne odevy je potrebné chrániť pred vlhkosťou, moľami a svetlom. Perieme zľahka pri teplote do 30°C so šetrným pracím prostriedkom, nežmýkame, necháme schnúť na vzduchu, nie v sušičke. Žehlíme cez inú látku a POZOR, v smere vlákna pri teplote 130°C, používame menej pary.

Scroll to Top